Co kupiono w 2000 roku ?


Ostatni 8 Finał to 25 milionów złotych zebranych dla ratowania życia dzieci z chorobami nerek. Z tych pieniędzy już na początku 2000 roku zakupiono 123 cyklery dla dzieci, 7 ambulansów do przewozu dzieci na dializy oraz centralne stacje uzdatniania wody do dializ - sztuk 5. Wydano na to wszystko 3.450.140,59 złotych.

Jak zwykle w ciągu roku Fundacja kupiła dodatkowo: sprzęt medyczny dla Ośrodka Chirurgii Ambulatoryjnej Centrum Zdrowia Dziecka za 1.690.140,25 złotych, a także karetkę pogotowia za 230.545,74 zł - to już 18 zakupiona przez Fundację - tym razem dla Lęborka. Jest na niej kolorowy napis: „Przystanek Woodstock, Lębork’2000”. Zakupiono jeszcze urządzenia dla Poradni Audiologicznej CZD za ponad 400.000 zł oraz 2 automatyczne kontrolery podciśnienia spływu żylnego, 2 respiratory z wyposażeniem, RTG jezdny, urządzenia dla Kliniki Anestezjologii CZD, specjalistyczne okulary chirurgiczne, 3 koncentratory tlenu, pulsoksymetr, 2 inkubatory, aparat do automatycznej dializy otrzewnej, wiertarkę i piłę akumulatorową dla chirurgii urazowej - wszystko to za łączną kwotę 2.928.551,87 zł.

Dodatkowo w przetargu, który odbył się 17 listopada 2000 roku w Centrum Zdrowia Dziecka, zakupiono:
  - aparat do plazmoferezy - hemofiltracji - 9 szt,
  - aparat do uzdatniania dializatorów - 14 szt,
  - kardiomonitor nieinawzyjny - 19 szt,
  - aparat do badań urodynamicznych - 8 szt,
  - cystoskop z wyposażeniem dla dzieci do badań endoskopowych z torem wizyjnym 10 kpl.,
  - pompa infuzyjna jednostrzykawkowa - 30 szt.
A wszystko to za ogólną sumę 3.782.130,24 PLN

W czasie listopadowego przetargu zamierzano kupić jeszcze aparaty do hemodializy, aparaty do cytometrii przepływowej, aparaty do ciągłego pomiaru ciśnienia krwi ABPM i aparaty USG. Niestety na trzy pierwsze urządzenia było tylko po jednej ofercie - co wyklucza formę przetargu. Zakupy te odłożono więc na grudzień tego roku.

W przetargu, który odbył się 6 grudnia zakupiono:
  - 16 urządzeń do ciągłego pomiaru ciśnienia krwi ABPM,
  - 14 aparatów do hemodializy,
  - aparat do cytometrii przepływowej (do przeszczepu nerek), za łączną sumę ok. 1.800.000 PLN.
Jeśli chodzi o USG, to zakup ten połączony zostanie z zakupem USG dla noworodków i odbędzie się na początku przyszłego roku. Pozwoli to wynegocjować korzystniejsze ceny.

Ogólnie z pieniędzy 8 Finału wydano blisko 14,3 miliona PLN.

Z urządzeń tych do Kliniki Nefrologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii SP Szpitala Klinicznego nr 1 w Gdańsku trafiły:
  - pojazd sanitarny do przewozu dzieci na dializy,
  - aparat do hemodializ,
  - aparat do plazmaferezy - hemofiltracji,
  - aparat do ciągłego pomiaru ciśnienia krwi ABPM,
  - cystoskop z wyposażeniem dla dzieci do badań endoskopowych z torem wizyjnym,
  - aparat do badań urodynamicznych,
  - aparat do reutylizacji dializatorów,
  - USG z głowicą do biopsji.
Ponadto wszystkie dzieci, które potrzebowały aparaty do dializy otrzewnowej otrzymały je. Wyjątkowo cyklery otrzymały też osoby dorosłe - ósemka z woj. pomorskiego (losowanie odbyło się w maju br.).

Poprzedni 8 Finał całkowicie rozwiązał problem cyklerów do osobistej dializ, tak że wszystkie dzieci, które tylko mogą być dializowane w domu, dzięki Fundacji, czyli Wam wszystkim, mają taką możliwość. Podobnie w najbliższym 9 Finale są szanse, aby wszystkie specjalistyczne szpitale miały możliwość dokonywania badań w takich przypadkach jak diagnozowanie wzroku czy słuchu. Jest szansa na to aby diagnostyka przestała być luksusem w naszych szpitalach.